O filme


Lyrania, Vegaci, Reptiloidi, Šediví, Agartania, záhadné lietajúce objekty. Sú naozaj tu?
Celovečerný dokument Sprisahanie šedej rasy prináša bezprostredné svedectvá ľudí, ktorým do života vstúpilo UFO. Nie je to snaha o senzáciu, ani prvoplánový film o viere v rôzne iracionálne povery či konšpirácie.

Režisér filmu Maroš Berák počas 6 rokov zaznamenal sto hodín svedectiev od viac než stovky očitých svedkov. Vyspovedal obyčajných, náhodných ľudí, pedagógov, inžinierov, ľudí z prostredia armády, vedy i finančníctva.
Hlavní protagonisti filmu skúmajú záhadné javy a načúvajú dôverným svedectvám ľudí z rôznych miest na Slovensku, ktorí sa im zverujú s nezvyčajnými zážitkami. Svedectvá sú nezávislé, o udalostiach existujú záznamy, no na otázky chýbajú odpovede.

Filmoví výskumníci sa stretávajú s nepochopením okolia.
So svojim záujmom o galaktické problémy stoja na pokraji slovenskej spoločnosti. Nastavujú tak zrkadlo našej vnútornej obmedzenosti, neschopnosti lokálnej kultúry zaoberať sa niečím, čo ju príliš presahuje.

Dokumentárne filmy doposiaľ nakrútené na túto tému sú podľa režiséra pomerne schematické. Chýba im vzrušenie z terénneho výskumu a neuspokojujú divácku potrebu intímne sa dotknúť tajomstva.
Režisér Berák sa preto vracia pred Spielbergovu snímku Blízke stretnutia tretieho druhu a vyrovnáva sa so samotnými motiváciami vzniku tohto významného diela. Na spoluprácu si prizval hviezdny tím: dokumentaristku Zuzanu Piussi, producenta Víta Janečka, ale aj hudobníka Jána Boleslava Kladiva v úlohe analytika zvukov z vesmíru.

Sprisahanie šedej rasy je film s otvoreným koncom, určený širokému publiku. Záujem o mimozemský život neutícha, v médiách sa priebežne objavujú správy o nových zachytených signáloch či zvukoch z vesmíru. USA rozbehli projekt Disclosure, ktorý zbiera svedectvá amerických astronautov, vojenských letcov či ľudí z prostredia tajných služieb.
Sú teda medzi nami? A ak vo vesmíre existujú vyspelejšie civilizácie, čo je zmyslom našej vlastnej existencie? Čo ak sme UFO my sami a cez brány času sa vraciame k sebe zo vzdialenej budúcnosti?

Sprisahanie šedej rasy, dokumentárny film
Réžia: Maroš Berák, 80 min
Produkcia: Vít Janeček, D1 film
Premiéra: 1.2. 2017Slovo režiséra


Nenakrúcal som film o lietajúcich tanieroch. Skalní fanúšikovia ET budú možno aj sklamaní. Avšak dnes väčšina biológov a astronómov zastáva názor, že život na našej planéte nie je unikátny jav. Objavenie exozeme je otázkou blízkej budúcnosti. Konfrontovaní s veľkou pravdepodobnosťou kontaktu s cudzou formou života, si musíme klásť otázku o vlastnej identite. Kto sme? Konšpiratívne teórie sú podstatným rysom našej doby, nesmieme ich však vnímať len negatívne. Sú podľa mňa prejavom predtuchy, ktorá zatiaľ nemá jasný tvar.

K rozhodnutiu robiť film o tejto téme ma priviedla kniha Stanislawa Lema Pánov hlas. Z vesmíru sa kedykoľvek môže prirútiť niečo neznáme. Nepokoj je preto namieste. Každý sa s pocitom základnej neistoty - že nie sme na vrchole evolúcie - musí vyrovnať sám. Možno najprirodzenejšia reakcia je problém vytesniť a úplne ignorovať. C. G. Jung napísal, že väčšina pozorovaní takýchto zvláštnych objektov má numinózny charakter. Sú to akési neurčité odkazy z nášho podvedomia. Problém UFO je problém človeka. Režisér Andrej Tarkovskij sa obával najhoršieho - že UFO sme my sami. Vraciame sa k sebe cez brány času zo vzdialenej budúcnosti ako evolučne dokonalé, ale už bezduché bytosti bez života.

Nestal som sa expertom na UFO, ako dokumentarista si zachovávam od témy odstup. Je však nutné zaujať určitú pozíciu. Veci nesmieme a priori odmietať, ani im slepo veriť. Náš svet je konštrukciou rozumu (forma) a zmyslovej skúsenosti (obsah). Časť skutočnosti nám preto pravdepodobne zostáva skrytá. Život možno existuje aj v oblasti, ktorá je za hranicami nášho vnímania. Známy hudobník Ján Boleslav Kladivo sa vo filme snaží zachytiť auditívne stopy cudzích návštevníkov a hľadá zmysel v podivných zvukoch univerza. Jeho pátranie nás však vedie skôr k nám samým, k našej schopnosti utvárať zmysel a nachádzať ho v každej špecifickej zložke skúsenosti.Maroš Berák (1975) absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou na logiku, sémantiku a filozofiu vedy. V rokoch 1998 - 2001 pracoval v regionálnej televízii, kde získal prvé skúsenosti s nakrúcaním a vytvoril svoje prvé krátke experimentálne filmy. Neutíchajúci záujem o film ho priviedol k štúdiu na VŠMU, na Katedru dokumentárneho filmu pod pedagogickým vedením režiséra Dušana Hanáka. Po absolutóriu natočil niekoľko krátkometrážnych filmov. Ako koproducent v spoločnosti Ultrafilm spolupracuje s režisérkou Zuzanou Piussi. V roku 2016 dokončil celovečerný dokument o fenoméne UFO.

Filmy - réžia:
Portrét pilota Režňáka (2004)
Viktor, človek víťazný (2006)
Z Viktorovho erotického života (2007)
Meine Wehrmacht (2009)
Vojenské lietadlá a história I, II (2012)

Producent:
Stoka-Epilóg (2008)
Hrdina našich čias (2009)
Kuracia láska (2011) 
Muži revolúcie (2010)
Krehká identita (2013)